PODZIEL SIĘ

Wyglądem przypomina naczynie chemiczne z laboratorium. Kawę robił w nim agent 007 James Bond w filmie „Pozdrowienia z Rosji”. Używała go również tytułowa Rosemary z filmu Romana Polańskiego oraz Don Draper z popularnego serialu Mad Men. Z kolei Instytut Technologii z Illinois (USA) już ponad 50 lat temu uznał go za „jeden z najlepiej zaprojektowanych przedmiotów czasów współczesnych”. Co to takiego? To Chemex!

Czym jest Chemex?

Chemex jest zaparzaczem do kawy. Zaprojektowany został w 1941 roku przez dr Petera Schlumbohma i jest produkowany do dzisiaj w Chicopee w stanie Massachusetts przez Chemex Corporation. Popularny w wielu krajach, również w Polsce, dostępny np. na https://www.cafesilesia.pl. To szklany dzbanek z rozszerzającą się ku górze szyjką i drewnianym uchwytem spiętym skórzanym paskiem. Niby banalnie prosty, jednak mający w sobie wiele wdzięku i klasy. Kawa zaparzana jest metodą przelewową. To tzw. „drip” – woda przepływa przez wcześniej zmieloną kawę.

Jak wygląda robienie kawy w Chemexie?

Do górnej części Chemexa należy włożyć papierowy filtr i przelać go zagotowaną wodą, a potem ją wylać. Dzięki temu można nie tylko podgrzać dzbanek, ale też pozbyć się papierowego posmaku. Zmieloną (na średnią grubość) kawę należy wsypać do filtra i zalać ją taką ilością wody, by minimalnie ją zakryła. Następnie trzeba chwilę odczekać i stopniowo dolewać wody – nie wskazany jest tutaj pośpiech. Na koniec, wystarczy wyjąć filtr i można rozlać kawę do filiżanek.

Jaki uzyskamy smak?

Używając Chemexa, np. od Cafe Silesia możemy spodziewać się kawy o smaku czystym, łagodnym i soczystym. Wpływ mają na to papierowe filtry firmy Chemex, które są dość grube w porównaniu z innymi filtrami, przez co zatrzymują tłuszcze zawarte w kawie. A zatem zwolennicy kawy o subtelnym smaku i pięknym aromacie będą zachwyceni!

pozycjonowanie stron katowice