PODZIEL SIĘ

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez kalendarza. Strona www.reklamowe-kalendarze.pl pokazuje, jak wielki jest obecnie wybór różnorakich kalendarzy. Ogrom obowiązków, ciągłe spotkania lub zobowiązania nie jednemu spędzają sen z powiek. Z pomocą przychodzi jednak kalendarz, dzięki któremu jesteśmy w stanie choć trochę ułatwić swoje życie. Obecnie praktycznie wszyscy na świecie korzystają z różnych systemów odmierzania czasu. W Europie dominuje kalendarz gregoriański, ale znajdą się również tereny na których korzysta się z innych form odmierzania czasu np. w postaci kalendarza juliańskiego. W historii świata istniały metody dorównujące bądź nawet przewyższające w dokładności obecny kalendarz, lecz nie przyjęły się tak dobrze jak obecny sposób odmierzania czasu.

Początki kalendarza

Słowo kalendarz wzięło się od łacińskiego sformułowania „kalendae”, które oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Pierwsze pomiary czasu były dokonywane na podstawie upływu pełnego cyklu czterech faz Księżyca, czyli na czasie w jakim Księżyc obiega Ziemię. W dalekiej przeszłości najpopularniejszymi metodami odmierzania czasu były: kalendarze słoneczne, księżycowe i słoneczno-księżycowe. Ciekawostką jest fakt, że ostatni z przywołanych sposobów odmierzania czasu nazywany jest kalendarzem hebrajskim (żydowskim), używanym przez Izraelitów. Najdokładniejszym ze starożytnych kalendarzy był kalendarz Majów, powstały co najmniej 1500 lat p.n.e. Dzielił on rok na 365 dni.

Najstarszy znany kalendarz na świecie

Wedle informacji podawanych przez archeologów, najstarszym znanym kalendarzem jest rycina wyryta na kawałku żebra mamuta. Posiada ona około 14 tys. lat. Dzisiejsza technologia poszła tak bardzo do przodu, że obecnie kalendarze sprzedawane są w formie plakatów, kartek do zrywania bądź książek. Z pełną ofertą dostępnych na rynku kalendarzy można zapoznać się na stronie www.reklamowe-kalendarze.pl.

pozycjonowanie stron katowice