PODZIEL SIĘ

Jak przyznają profesjonalni zarządcy i doświadczeni doradcy rynku nieruchomości mieszkaniowych zatrudnieni w biurze Status, księga wieczysta to kluczowy dokument w procesie zakupu mieszkania. Dlaczego? Otóż to w niej znajdziemy informacje dotyczące tego, kto rzeczywiście jest właścicielem danego lokalu, czy nie jest on zadłużony, czy osoby trzecie nie roszczą sobie do niego praw.

Jak należy czytać księgi wieczyste?

Każda księga wieczysta dzieli się na cztery działy. W pierwszym znajdują się informacje o samej nieruchomości – jej opis, rodzaj, lokalizacja, wielkość i udział w nieruchomości wspólnej. W części drugiej spisane są informacje o właścicielu lub użytkowniku nieruchomości – dane osoby posiadającej prawo do użytkowania gruntów, a także wytyczne dotyczące tego, jak rozkładają się udziały poszczególnych właścicieli (o ile jest więcej niż jeden właściciel). Trzeci dział to wykaz ograniczonych praw oraz roszczeń ciążących na nieruchomości. W ostatnim, czwartym punkcie zgromadzono natomiast informacje o hipotekach. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę zakup nieruchomości.

W jaki sposób uzyskać dostęp do konkretnej księgi wieczystej?

Osoby, które są zainteresowane kupnem danej nieruchomości mieszkaniowej chcąc uzyskać dostęp do jej księgi wieczystej mogą skontaktować się z zarządcą odpowiedzialnym za wspólnotę lub osiedle, której ta podlega, np. www.status.pl. Poza tym powinny zgłosić się z odpowiednim dokumentem do sądu. Od jakiegoś czasu możliwe jest zapoznanie się z księgami poprzez specjalną platformę internetową. W tym celu wymagana jest znajomość dokładnego numeru księgi wieczystej.

Więcej informacji znajdziesz na Status.pl – Nieruchomości Warszawa

pozycjonowanie stron katowice