PODZIEL SIĘ

Praca grafika komputerowego to nie jakieś tam dłubanie w komputerze. Zaawansowane programy wymagają nie tylko umiejętności technicznych i technologicznych, ale również bogatej wyobraźni i zmysłu estetycznego. Aby móc realizować wszystkie swoje idee i koncepcje grafik musi mieć porządne narzędzie pracy, czyli komputer – najlepiej jak najwyższej jakości, stacjonarny. Nieodłącznym elementem tej profesji są jednakże liczne spotkania z klientami i partnerami biznesowymi. Graficy również dużo podróżują. Dlatego dobrze, gdy w ramach zastępstwa za standardowy desktop mają na podorędziu solidny, mobilny laptop do grafiki. Jak wybrać sensowny model? Podpowiadamy na podstawie oferty sklepu Sferis!

Matryca

Pierwszą kwestią nad jaką warto się pochylić jest matryca laptopa. W końcu praca grafika to praca na kolorach i odcieniach. Stąd tak ważne, aby ekran przenośnego komputera dokładnie odwzorowywał wszystkie barwy. Nie można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której po wydrukowaniu projektu okaże się, że nawet w połowie nie jest on zbliżony do tego, co widnieje na wyświetlaczu laptopa. A zatem absolutne minimum to odwzorowanie pełnego spektrum palety sRGB, a najlepiej gamy Adobe RGB. Poza tym ważna jest wysoka jasność ekranu (przynajmniej 250 cd/m2) i duży kontrast. Nie bez znaczenia jest także przestrzeń ekranowa – o ile rozdzielczość zależy od indywidualnych preferencji grafika, o tyle Full HD stanowi podstawę dla komfortowej pracy.

Wydajność i inne parametry

Poza wysokiej jakości matrycą liczy się jeszcze wydajność przenośnego komputera do tworzenia grafiki. Praca w wyspecjalizowanych programach typu Adobe Photoshop czy Corel nie może bardzo obciążać podzespołów urządzenia (zwłaszcza przy dużych rozdzielczościach). Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są dostępne na www.sferis.pl laptopy z procesorami Intel Core i7 i Intel Xeon z możliwością wykorzystania pamięci z korekcją błędów (ECC). Natomiast w aspekcie pamięci RAM należy postarać się przynajmniej o 8 GB. Z kolei do pracy na dużych plikach konieczny może okazać się szybki dysk SSD, w standardzie M.2, który zagwarantuje jeszcze lepsze transfery. Do przechowywania danych przyda się zaś dysk HDD.

pozycjonowanie stron katowice