PODZIEL SIĘ

Współczesne czasy spowodowały, że ciągle gdzieś się spieszymy, przeżywamy mnóstwo stresu, a dzień zazwyczaj kończymy zmęczeni. Niestety niełatwo jest znaleźć miejsce, które da nam ukojenie i pozwoli wrócić do pożądanej formy. Najczęściej zatem wracamy do domu, gdzie szukamy relaksu. A ten wielu z nas znajduje w łazience….

Czym jest filozofia zen?

Filozofia zen utożsamiana jest z medytacją i równowagą. Prowadzi do osiągnięcia umiejętności panowania na swoim umysłem, a w rezultacie do „spokojnego umysłu”. Praktykując tę filozofię umysł odzyskuje zatem świeżość i łatwiej nam myśleć. Dążeniu do takiego stanu sprzyjają odpowiednie warunki, w których można złagodzić stres i poprawić swoje samopoczucie. Idealnym miejscem w domu na aranżację zen będzie właśnie łazienka – minimalistyczna, subtelna, naturalna – na miarę buddyjskiej świątyni.

Jak wygląda łazienka zen?

Niezwykle ważną cechą charakterystyczną dla stylu zen jest naturalność wnętrza. W łazienkach zen zwraca się bowiem uwagę na naturalne materiały i płynne kształty. Doskonałą bazą są zatem ściany w jasnych barwach – beżu, bieli czy szarości oraz podłoga z płytek ceramicznych wykonanych z naturalnych surowców. Warto wykorzystać duże płytki, dostępne na www.krzemien.com.pl, gdyż zmniejsza to liczbę podziałów fugowych, tworząc jednolitą powierzchnię. Dla równowagi kolorów można pokusić się o dodatki wykonane z drewna, metalu czy szkła. Jeśli chodzi o ceramikę najlepiej sprawdzi się ta w kolorze białym, oferowana przez Krzemień. Nie będzie to trudne, gdyż firmy oferują w tej barwie wszystkie potrzebne sanitaria – umywalki, wanny i misy wc. Aranżując łazienkę w stylu zen, trzeba pamiętać, by nie zagracić jej zbędnymi przedmiotami czy dekoracjami. Liczy się przede wszystkim harmonia między liczbą rzeczy a pustą przestrzenią. Ponadto ważną rolę odgrywa oświetlenie. Tu sprawdzi się delikatne, ukryte światło, a wieczorem światło świec. Dopełnienie całości stanowić będą aromatyczne olejki do kąpieli, zapachowe kadzidła, ręcznie wykonane mydełka i relaksująca muzyka.

pozycjonowanie stron katowice